Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrczu - Przedszkole Samorządowe nr 2 w Dobrczu

O nas

Przedszkole Samorządowe nr 2 w Dobrczu powstało 1 września 2021 r. z przekształcenia działającego od lat punktu przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Dobrczu. Mieści się w wyodrębnionej części szkoły, oddanej do użytku po generalnym remoncie wiosną 2021 r. Zapewniamy opiekę, wychowanie i edukację dzieciom z całej Gminy Dobrcz i nie tylko. Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci powyżej 3 roku życia lub młodsze spełniające kryteria naboru.

  

Dobrczańskie przedszkole posiada przestronne, jasne sale dydaktyczne, jest bardzo dobrze wyposażone w zabawki i pomoce dydaktyczne (również monitory dotykowe, ekrany, rzutniki). Na placu zabaw wszystkie sprzęty posiadają atesty.


 

W ofercie przedszkola w Dobrczu jest codzienna nauka języka angielskiego, zajęcia ruchowe, zajęcia logopedyczne, zajęcia sportowe ze specjalistą mającym kwalifikacje z zakresu gimnastyki korekcyjnej. Dzieci korzystają z pomocy specjalistów w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Przedszkolaki z Dobrcza realizują liczne projekty badawcze i edukacyjne: „Oto Hałabała, zna go Polska cała", „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury", „Zdrowo i sportowo", „Kodowanie na dywanie".

 Zabawy w Przedszkolu

W przedszkolu panuje życzliwa atmosfera sprzyjająca zabawie i pracy, stwarzamy dzieciom warunki do pełnego rozwoju, dbamy o ich bezpieczeństwo. Kadra to osoby wykwalifikowane, otwarte, odpowiedzialne za przedszkole i to, co się w nim dzieje. Życzliwość i zrozumienie, podmiotowość i partnerstwo to zasady, którymi wszyscy się kierujemy w relacjach z dziećmi i rodzicami.

Naszą społeczność przedszkolną tworzą 2 grupy podzielone wg wieku dzieci:
Sarenki – dzieci młodsze
Orzełki – dzieci starsze
Nazwy grup nawiązują do patrona szkoły podstawowej w Dobrczu pana Kazimierza Górskiego – ze względu na swoje zasługi dla polskiego futbolu najlepszego trenera piłki nożnej w XX stuleciu, zwanego nawet „trenerem wszechczasów".


Drużyna wszechczasów polskiej piłki nożnej, lata 70 XX wieku, tzw. Orły Górskiego 

Drużyna reprezentacji Polski lat 70 XX w., tzw. Orły Górskiego

Trener Kazimierz Górski

Sarenki, ponieważ pan Kazimierz Górski był nazywany Sarenką, gdy w latach młodości, w swoim rodzinnym Lwowie, grał w drużynie piłkarskiej. Młody Kazio był dość wątłej budowy, ale za to był bardzo zwinny i szybki. Często sam prowadził piłkę przez całe boisko, nikomu nie udawało się go dogonić. Sarenka!

Orzełki to nazwa grupy nawiązująca do sukcesów „Orłów Górskiego" i do złotej ery polskiej piłki nożnej, która miała miejsce w latach 70-tych XX wieku. Wtedy to polscy piłkarze pod wodzą Trenera Wszechczasów Kazimierza Górskiego wygrywali z wieloma potęgami futbolowymi. A w 1974 biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce w mistrzostwach świata. Był to nasz największy sukces międzynarodowy w piłce nożnej.